Mendova se këto muffins ishin një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur nektarina të freskëta. Ata do të ishin të shkëlqyeshëm edhe me pjeshkë!
Cinnamon erëza muffins, pecans opsionale copëtuar shtoni cilësi shtesë, dhe sheqer kanellë e sipërme është përsosur prekje përfunduar.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 gota nektarina (ose pjeshkë, diced)
- 2 teaspoons lëng limoni
- 1 1/2 filxhan miell me qëllim të përgjithshëm (7 ounces)
- 1/2 filxhan sheqer kafe
- 2 teaspoons pjekje pluhur
- 1 lugë çaji kanellë
- 1/4 lugë çaji kripë
- 1/2 filxhan gjalpë (shkrirë)
- 1/4 filxhan qumësht
- 1 vezë të madhe
- Opsionale: 1/2 filxhan pecans (copëtuar)
- 4 lugë çaji sheqer të përzier me 1/2 lugë çaji kanellë terren
Si ta Bëni
- Nxeheni furrën në 400 ° F (200 ° C / gaz 6). Grease dhe miell 12 filxhanë kifle ose linjë me linja letër.
- Hidhni nektarinën e copëtuar ose pjeshkën me lëng limoni. Le menjane.
- Kombinoje miellin, sheqer kafe, pluhur pjekje, 1 lugë çaji kanellë dhe kripë në një tas të madh. Pushoni çdo gunga kokëfortë në sheqer kafe me një lugë druri ose prerës pastë.
- Në një tas tjetër, shaj bashkë me gjalpë, qumësht dhe vezë. Përzierni qumështin në përbërësit e thatë dhe përzierni derisa të laget. Dele në fruta me dics së bashku me pecans, nëse përdorni. Lugë në gota të kifle, duke plotësuar rreth dy të tretat e plotë; sasi e vogel me kajsi me pak perime te sheqerit ne sheqer.
- Piqni në një 400 ° preheated për 20 deri në 25 minuta, ose derisa një pick druri të futur në qendër del jashtë të pastër.
- Cool për rreth 3 minuta në pan pastaj hiqni për të ftohur plotësisht.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 247 |
| Fat i shëndoshë | 15 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 97 mg |
| sodium | 353 mg |
| karbohidratet | 24 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 5 g |