Ruani energjinë dhe mbani frigoriferin e shtëpisë duke përdorur tenxheren tuaj të ngadalshëm në vend të furrës. Këtu është një vakt me një tenxhere që gjithë familja do të gëzojë. Shërbyer këtë patate dhe pjatë sallam me një sallatë hedhur ose domate të freskëta feta, së bashku me biskota .
Kam përdorur sallam me aromë andouille në pjatën e pikturuar, por ndihem i lirë të përdorësh sallam të preferuar të tymosur. Ose përdorni suxhuk të gatuar të freskët italian në recetë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 10 patate të mesme (rreth 3 paund, të prera rreth 1/4-inch trashë)
- 12 deri 16 ounces tymosur sallam (të tilla si sallam sallam pule ose një suxhuk të ngjashme, feta)
- Opsionale: 1 qepë e madhe (e përgjysmuar dhe me feta)
- 2 kanaçe (rreth 10 1/2 ounces secila) krem kondensuar me supë patate
- 3/4 filxhan qumështi i avulluar
- 1/4 lugë çaji piper
- 2 gota copëtuar djathë çedër
- Dash paprika
Si ta Bëni
- Hidhni patate të feta, sallam dhe qepë së bashku në një tenxhere të ngadaltë 5 deri 7 gradë.
- Në një tas të madh, kombinoni dy kanaçe supë, qumësht, piper dhe djathë.
- Llokoçis butësisht përzierje supë në patate. Sasi e vogël me piper.
- Mbulo dhe kuzhinier në LOW për 6-8 orë, derisa patatet janë të butë, duke nxitur një herë rreth gjysmës së rrugës gjatë kohës së gatimit.
Shërben 6.
Këshilla dhe ndryshime
- Shtoni disa piper i ziqendër në kashtë së bashku me qepën.
- Përdorni një kanaçe me krem me supë selino, së bashku me kremën e supës së patates ose bëni pjatën me dy kanaçe krem me supë selino.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Suxhuk i ngadaltë me fasule të përziera Barbecue
Crockpot salcice tymosur me patate dhe lakër
Suxhuk me kokrriza me prevede me qepë dhe mustardë
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 774 |
| Fat i shëndoshë | 43 g |
| Fat i ngopur | 21 g |
| Fat i pangopur | 14 g |
| kolesteroli | 124 mg |
| sodium | 999 mg |
| karbohidratet | 65 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 34 g |