Maamoul është një cookie si pasta me arrë. Ajo mund të jetë e mbushur me një shumëllojshmëri të arra, por është bërë më mirë me arra, fistikë ose bajame. Ky recetë maamoul nuk është vetëm e lehtë por e shijshme!
Këto biskota me shije të ëmbël normalisht shërbyen gjatë festimeve, por ne vjedhim atë në shtëpinë tonë disa herë në vit, sepse ata janë vetëm aq të mirë!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota
- miell gjithandej
- 1 filxhan bollgur
- 2 shkopinj gjalpi i kripur, zbutur
- 1/2 lugë gjelle allspice
- 1/4 lugë çaji portokalli lule ujë
- 2 1/2 lugë sheqer të grimcuar
- 1/4 filxhan arra copëtuar (fistikë, arra, ose
- bajame )
- sheqer pluhur për pluhur
- 2 lugë qumësht
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 gradë F.
- Në një tas të mesëm, kombinoni miellin dhe bollgurin. Le menjane.
- Në një tas të vogël, mundi së bashku gjalpën për 30 deri në 45 sekonda. Ngadalë shtoni në përzierje miell deri në kombinim.
- Llokoçis në qumësht, allspice, dhe portokalli lule ujë.
- Brumë roll në 12 copë.
- Në një tas të vogël, kombinoni arra dhe sheqer. Le menjane.
- Grab brumë tuaj dhe shtytje 2-inch qarqet në të, atëherë vendosni në fletë pergamenë rreshtuan cookie.
- Vendi rreth 1 lugë çaji përzierje arrë në krye të brumë. Dele dhe shtypni brumë së bashku për të vulosur mbushjen. Përsëriteni me brumë të mbetur dhe përzierje arre.
- Piqem maamul për 20 deri në 25 minuta deri në ngjyrë kafe të artë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 246 |
| Fat i shëndoshë | 18 g |
| Fat i ngopur | 10 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 41 mg |
| sodium | 149 mg |
| karbohidratet | 19 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 3 g |