Në greqisht: μουστοκούλουρα, thonë: moo-stoh-KOO-loo-rah
Ky recetë për Cookies për Rrush Melasë është bërë me petimezi - një ëmbëlsues që daton në Epokën e Bronzit. Bleni apo bëni atë në shtëpi për të krijuar këto biskota të shijshme që janë bërë me vaj ulliri dhe pa gjalpë, vezë ose qumësht.
Receta bën 25-35 cookies, varësisht nga madhësia.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan vaj ulliri
- 1/2 filxhan melasë (rrush, petimezi)
- 1/2 filxhan sheqer
- 1/4 filxhan raki
- 1/2 teaspoons pjekje sode
- 1/2 filxhan lëng portokalli
- 1/2 lugë çaji kanellë (tokë)
- 1/2 lugë çaji
- karafil (tokë)
- 6 gota miell (të gjitha me qëllim)
- 2 teaspoons pluhur pjekjeje
Si ta Bëni
- Shkrini sode buke në raki.
- Vërfeni së bashku miellin dhe pluhurin e pjekjes.
- Kombinoje vaj, melasë rrushi, dhe sheqer në një tigan. Llokoçis mirë dhe vlim për disa minuta derisa plotësisht të përzier.
- Transferoni në një tas përzierës, dhe llokoçisni në raki (me sode të tretur të pjekjes), lëng portokalli, kanellë dhe karafil.
- Add miell (me pluhur pjekje) ngadalë, përzierjen për të krijuar brumë cookie.
- Ngroheni furrën në 350F (175C).
- Duke përdorur copa të brumë, pako në biskota të dendura (rreth 1/2 inç i lartë) në forma të rrumbullakëta ose ovale.
- Vendoseni në fletët e cookies dhe piqni në 350F (175C) për rreth 20 minuta. Koha e gatimit do të ndryshojë pak në varësi të madhësisë së cookies.
Shënim: Për të rritur sasinë e recetës, rritni të gjithë përbërësit proporcionalisht.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 98 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 84 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |