Bëni fajitas vegjetarian duke përdorur kërpudha dhe bell peppers për shumë shije të shëndetshme dhe ushqyese. Ju gjithashtu mund të bëni këtë vegjetacion vegjetarian fajitas vegan duke mos lënë krem ose duke përdorur një vegan jo-qumështor zëvendësim krem kosi. Shkoni poshtë për më shumë receta të fajitas vegjetarianë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 speca me zile të kuqe (të prera në shirita)
- 1 1/2 gota kërpudha të freskëta (me feta)
- 1 qepë (me feta)
- 1 Tbsp. vaj ulliri
- 1/2 tsp. pluhur kerri
- 1/2 tsp. pluhur djegës
- 1/4 tsp. qimnon
- 4 tortilla miell
- Opsionale: krem kosi
Si ta Bëni
- Sautee speca, kërpudha, dhe qepë në vaj ulliri për 3 deri në 5 minuta. Shto erëzat dhe vazhdoni të gatuani për një tjetër 2 minuta, ose derisa veggies janë të tenderit.
- Vendosni disa spoonfuls të përzierjes në një tortilë mielli, të lartë me salcë kosi nëse dëshironi dhe shijoni fajitas tuaj vegjetarian!
Informacione ushqyese, për fajita, duke përfshirë një lugë salcë kosi (nga Kalori Count):
Kalorive: 151; Kalorive nga dhjami: 67
% Vlera ditore
Fat i përgjithshëm: 7.5g, 12%; Fat i ngopur: 2.5g, 13%
Kolesteroli: 6mg, 2%
Sodium: 27mg, 1%
Karbohidratet totale: 18.7g, 6%
Fibra Diete: 3.7g, 15%
Proteina: 3.6g
Vitamina A 41%, Vitamina C 132%, Kalcium 5%, Hekuri 6%
Më shumë vegjetarian dhe vegan meksikan Recipes:
- Mango dhe Peach Salsa Recipe
- Dhjete Minute Vegjetarian TVP Tacos Recipe
- Rajs Easy Mexican
- Jugperendim Bean dhe Sallate misri
- Black Bean Enchiladas
- Receta themelore Guacamole
- Frijoles Negros (Black Beans)
- Vegjetarian Tempeh Tacos
- Mëngjesi i thjeshtë vegjetarian Burritos
- Enkilada Tavë
- Meksikan supë zezë bean
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1325 |
| Fat i shëndoshë | 36 g |
| Fat i ngopur | 12 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 3,135 mg |
| karbohidratet | 211 g |
| Fibër diete | 18 g |
| proteinë | 36 g |