Kjo recetë e keratit të pulave është një mënyrë e shkëlqyer për të zgjeruar palatet e fëmijëve. Shpejtë dhe e lehtë, kjo recetë kerri pulë merr më pak se 30 minuta për t'u përgatitur. Shërbyer këtë kerri me pulë me oriz të nxehtë të gatuar.
Recetë mirësjellje e "Ditës së dimrit! Një çështje e veçantë e Disney FamilyFun." Ribotohet me leje.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1-1 / 2 lugë. vaj perimesh
- 1 qepë të mesme, thinly-fried
- 1/4 lugë çaji kripë
- 2 lugë çaji kerri pluhur
- 1 (12- deri në 14-oz.) Mund të qumësht kokosit pa zier
- 1 filxhan të konservuar domate me dics
- 2 lugë paste domate
- 1 kile. pa kocka, pa krahë pule pa lëkurë, të prerë në kube prej 1 inç
- 3 gota të mbushura me spinaq të freskët të foshnjës
Si ta Bëni
- Në një tigan të madh mbi ngrohjen mesatare, ngrohni vajin. Shtoni qepën dhe kripën. Cook, nxitje shpesh, derisa qepë është e butë, rreth 7 minuta. Shto pluhur kerri. Vazhdoni të gatuani dhe nxisni 1 minutë më shumë.
- Shtoni qumështin e kokosit, domate dhe paste domate. Cook përzierje, nxitje herë pas here, derisa salcë thickens pak, rreth 5 minuta.
- Shto kockat e pulave. Cook dhe llokoçis, 5-6 minuta. Shtoni spinaqin dhe vazhdoni të gatuani, duke nxitur herë pas here, derisa nxehni, rreth 3 minuta. Shijoni, dhe rregulloni seasonings.
Shërbyer kerri i pulës mbi orizin e nxehtë të gatuar.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1183 |
| Fat i shëndoshë | 89 g |
| Fat i ngopur | 51 g |
| Fat i pangopur | 22 g |
| kolesteroli | 190 mg |
| sodium | 338 mg |
| karbohidratet | 33 g |
| Fibër diete | 12 g |
| proteinë | 72 g |