Kjo brokoli me hudhër limoni merr më pak se 10 minuta për t'u përgatitur, dhe është një pjatë e shijshme dhe e shijshme. Lëng limoni dhe salcë hudhër shton vetëm sasinë e duhur të shijes së brokolit lehtë të avulluar.
Spice brokoli me disa thekon copëtuar me piper të kuq ose qepë të kuqe të copëtuar ose me shall. Shih variantet poshtë recetës për më shumë ide.
Kjo pjatë anësore e brokolit është një punë e menjëhershme për t'u përgatitur dhe bën një shtesë të shijshme dhe të shëndetshme vetëm për çdo meny.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 brokoli i madh bunch, i shkurtohet, ose rreth 1 kile florets të ngrira brokoli
- 3 lugë gjelle gjalpë
- 2 karafil hudher, mish i grirë
- 3 lugë lëng limoni të freskët
- kripë, shije
- piper, për shije, opsionale
Si ta Bëni
- Avulli florets brokoli deri tenderit, por të fortë, rreth 3 deri në 5 minuta, sipas dëshirës.
- Nxehtësia e gjalpit në një tigan të rëndë të papërshkueshëm nga nxehtësia mesatare derisa shkrihet goja.
- Shtoni hudhërin në gjalpë të shkrirë dhe hidheni për 1 minutë.
- Shtoni shijen e brokolit, lëng limonit, kripës dhe piperit. Cook, nxitje, për rreth 1 minutë, ose deri sapo të kombinuar.
variacionet
- Saute 1/4 filxhan qepë të kuqe të copëtuar në mënyrë të imët ose me lule në gjalpë deri në një tender të butë. Shtoni hudhërën dhe vazhdoni me recetë.
- Zëvendësoni gjysmën e floreve të freskëta të brokolit me lulelakër dhe avull së bashku me brokolin.
- Shto 1/4 deri 1/2 lugë çaji i thekonave të thërrmuara të piperit të kuq në gjalpë së bashku me hudhërin.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 168 |
| Fat i shëndoshë | 9 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 23 mg |
| sodium | 121 mg |
| karbohidratet | 20 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 5 g |