Kjo recetë për pancakes oriz polake ose placuszki z ryżu (salih-TSOOSH-kee z RIH-zhoo) fries deri crispy dhe të lehta dhe, si pancakes patate , mund të hahet si një gjellë e shijshme vegjetarian ose anash agjërimit ose vakt kryesore me salcë ose me sheqer.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 gota dhomë-temperaturë oriz gatuar
- 2 vezë të mëdha
- 1/2 filxhan qumësht
- 1 lugë çaji kripë
- 3 lugë miell me qëllim
Si ta Bëni
- Në një tas të mesëm, kombinoni vezë, qumësht dhe kripë derisa të përzihet mirë. Shto oriz dhe përzierje mirë. Shto miell dhe përzierje derisa të përfshihen mirë.
- Nëse shërbejnë pancakes si një gjellë i këndshëm, të skuqura në shkurtimin ose naftës. Nëse shërbejnë me sheqer, skuqni në gjalpë. Pjesë nga 2 lugë të qëlloj, përhapur në një frutash 3 deri në 4 inç. Fry deri në ngjyrë kafe të artë, rrokullisje dhe kafe në anën tjetër. Drain pancakes këndshëm në letër toweling për një minutë. Servis pancakes skuqur në gjalpë menjëherë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 252 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 78 mg |
| sodium | 159 mg |
| karbohidratet | 45 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 7 g |