Patate të skuqura hash kafe shtëpi, një mënyrë e madhe për të filluar çdo ditë! Ata gjithashtu do të bënin një anë të shkëlqyer për darkë, drekë apo darkë. Ose përdorni përzierjen kafe të hash për të bërë një kashtë hash kafe ose kafe hashed misri .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 gota patate të ftohta të gatuar, copëtuar
- 1 lugë gjelle qepë të grirë
- 1 lugë çaji kripë
- 1/4 lugë çaji piper
- 1/4 filxhan qumësht
- 3 lugë gjelle gjalpë
Si ta Bëni
- Kombinoje patatet, qepët, kripën, piperin dhe qumështin. Shkrihet gjalpi në një tigan të madh të rëndë mbi nxehtësinë mesatare. Mos lejoni që gjalpi të digjet.
- Kur gjalpi është i nxehtë, shtoni përzierjen e patates. Shtypni poshtë në mënyrë të vendosur. Ulja e nxehtësisë dhe skuqni ngadalë derisa fundi është ngjyrë kafe e arte
- Mos u tronditni. Kthejeni me kujdes ose vendosni nën broiler për të ngjyrë kafe në anën tjetër.
- Shërben 4.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 216 |
| Fat i shëndoshë | 10 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 27 mg |
| sodium | 32 mg |
| karbohidratet | 29 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 4 g |