I mbushur me tarragon , kervil dhe basil me shijen e kremës së salcës, kjo salcë e zhytjes është e përkryer për pule, karkaleca ose viçi.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan gjalpë (ose margarinë)
- 1 lugë gjelle miell (me qëllim të përgjithshëm)
- 1 filxhan qumësht
- 1/2 filxhan krem kosi
- 1 lugë çaji dragua (tharë)
- 1 lugë çaji krem (tharë)
- 1 lugë çaji basil (tharë)
- 1 lugë çaji hudhër pluhur
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/2 lugë çaji piper i zi (toka)
Si ta Bëni
- Shkrihet gjalpi në një tigan të mesëm mbi nxehtësinë mesatare; llokoçis me miell. Cook 1 deri në 2 minuta ose derisa mielli është kafe. Shtoni gradualisht qumështin; llokoçis deri sa përzierja e miellit të tretet. Vazhdoni të gatuani, duke nxituar vazhdimisht, derisa salcë të trashë.
- Llokoçis në salcë kosi, dragua, qershi, basil, pluhur hudhër, kripë dhe piper. Shitore në një enë hermetike në frigorifer. Jepni me udhëzime për të shërbyer.
- Për të shërbyer, transferoni salcën në një tigan të mesëm. Cook rreth ngrohjes mesme 3 deri në 5 minuta ose deri nxehtë, nxitje herë pas here. Shërbyer të ngrohtë me mish.
Burimi i recetës: nga Leisure Arts (Leisure Arts)
Ribotohet me leje.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 103 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 12 mg |
| sodium | 173 mg |
| karbohidratet | 8 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 3 g |