Ky recetë e shëndetshme dhe pastruese e çajit të hidhur shafran është një pije e nxehtë e bërë me qumësht (çdo lloj është e mirë, ose qumësht, soje ose qumësht bajame), vaj bajame dhe pak ëmbëlsues me përbërës kryesor kyç: shafran i Indisë. Po, e di që kjo tingëllon pak e çuditshme, por në të vërtetë është mjaft qetësues dhe provë e këndshme, besoni apo jo. Ky version i çajit shafran i Indisë vjen nga shokun tim të vjetër të kolegjit, por unë nuk jam i sigurt se ku e mori atë.
Është shumë e ngjashme me çajin origjinal "qumësht të artë" të përshkruar nga Yogi Bhajan për shëndetin e përbashkët dhe shëndetin Ayurvedic.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 teaspoon pluhur shafran i Indisë
- 2 gota ujë
- 1/2 filxhan qumësht (soje ose qumështore)
- 1 lugë gjelle vaj bajame
- Opsionale: 1 lugë çaji mjaltë (ose
- nektar agave ose shurup panje, për shije)
Si ta Bëni
- Sillni ujë në çiban dhe shtoni shafran i Indisë.
- Lejo të ziej për 8-10 minuta, nxitje për t'u siguruar që shafran i Indisë është tretur plotësisht. Ulja e nxehtësisë, shtoni qumësht dhe vaj dhe nxisni mirë.
- Shtoni sheqer diabetik nëse dëshironi dhe gëzoni!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 77 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 6 mg |
| sodium | 32 mg |
| karbohidratet | 7 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 3 g |