Ashtu si shumë pije të nxehta kafeje , kafja italiane përcaktohet nga një liker i vetëm. Në këtë rast, shpirti "kombëtar" është Strega, një digestif italian. Strega sjell një përzierje të veçantë bimor në kafe dhe është mjaft e shijshme me lëkundjet e dëllinjëve, shafranit dhe nenexhikut. Kur është bërë me një fasule të zezë të pjekur ( shtypi francez është ideali këtu) kjo bën një filxhan të shkëlqyeshëm pas darkës së kafesë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 ons
- Liker gjigant
- 5 ounces kafe (
- nxehtë e zezë )
- garniturë:
- krem të nxehtë dhe arrëmyshk
Si ta Bëni
- Derdhni Strega në një xham irlandez kafeje .
- Plotësoni me kafe të nxehtë.
- Top me krem whipped
- Dekoroj me arrëmyshk të integruar.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 97 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 5 mg |
| karbohidratet | 13 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |