Koktej Borrachón (prononcuar: [bo.ratʃon]) është një koktej interesant i Bourbon që fillon me një limonadë të veçantë shtëpiake. Është fantastike më vete por edhe më mirë në koktej. Rio Bravo Lemonade e Denzel Heath është një përzierje e lëngut të freskët me limon, çaj rooibos, lëng shegë, dhe kanellë.
Receta për limonadën është nën pijen dhe kërkon një kohë të infuzionit prej 24 orësh për të lejuar që të gjitha flavors të kombinohen në mënyrë perfekte. Pasi të keni këtë limonadë të aksioneve, përzierja e koktelit është shumë e lehtë dhe do të gjeni se ajo martohet mrekullisht me burbon dhe xhenxhefil.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/4 ounces Brothers Garrison
- Bourbon (ose një tjetër Bourbon Texas)
- 1/3 ons lëng çaji xhenxhefil i mbretit
- 1/3 ons shurup balsamik (1 pjesë
- shurup agave : 1 pjesë uthull balsamik)
- 1 rozmarinë pranverore (e freskët, e djegur)
- 1 3/4 ounces Rio Bravo
- limonadë
- Garniturë: rozmarinë dhe xhenxhefil
Si ta Bëni
- Burn rozmarinë e freskët duke përdorur një flakë të hapur.
- Vendoseni në një xhami të modës së vjetër , pastaj mbushni me akull.
- Ndërtoni pjesën tjetër të përbërësve mbi akull.
- Llokoçis derisa të përzihet dhe të ftohur.
- Dekoroj me rozmarinë dhe xhenxhefil.
Rio Bravo Lemonade Recipe
Bën 500 ml
- 110ml (3 3/4 ounces) ende ujë mineral
- 110ml (3 3/4 ounces) lëng limoni fllad shtrydhur
- 50 gr sheqer (1/4 copë)
- 110ml (3 3/4 ounces) rooibos çaj
- 110ml (3 3/4 ounces) lëng organik shegë
- 1 qull kanellë.
Përzierje përbërësit në një shtambë 500ml me një kapak dhe le të vendosen për 1 ditë në frigorifer.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 126 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 6 mg |
| karbohidratet | 9 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 1 g |