Ky është një recetë vegjetariane shumë e lehtë për vegjetarianë - vetëm vendosni të gjithë përbërësit për këtë thjerrë të lehtë dhe supë me perime në tenxhere tuaj të ngadalshëm në mëngjes dhe harrojeni deri në fund të ditës. Supë me thjerrëz është mjaft e përzemërt për një pjatë kryesore, por ju gjithmonë mund të shtoni veggies ekstra për ta bërë atë edhe më shumë mbushje.
Personalisht, po mësoj të dua thjerrëzat këto ditë. Ata janë super të lirë, më të shpejtë për të gatuar sesa fasule, të mbushura me fibra dhe proteina të shëndetshme, gjë që i bën ata të shkëlqyera për këdo që jeton në buxhet, vegjetarianë, vegan, dhe kushdo që vetëm kërkon të mbushë barkun e tyre pa shumë para ose kalori. Dhe kush nuk është, këto ditë?
Të gjithë përbërësit në këtë recetë janë vegjetarianë dhe vegan , dhe nëse keni nevojë për këtë recetë për lëngje gluten pa jetë gluten, atëherë sigurohuni që të përdorni një supë me perimesh gluten-free ose shtëpi, kështu që ju e dini se çfarë është në të. Kjo supë e thjerrëzave është në përputhje me dietën e ngadalshme të karbit .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota thjerrëza
- 4 gota ujë për thithjen e thjerrëzave
- 4 gota
- supë me perime
- 1 qepë, të dyshuar
- 3 gjethe selino, feta
- 2 karrota, copëtuar
- 2 karafil hudher, i grirë
- 1 lugë kripë
- 1/4 piper piper i zi
- 1/2 lugë vezë
Si ta Bëni
- Para-thith thjerrëzat në ujë për të paktën 2 orë, mundësisht brenda natës. Drain, hedhje ujë thith.
- Llokoçis së bashku thjerrëzat me të gjithë përbërësit në një tenxhere me lëng mishi. Cook në ngrohjes mesme në crockpot për 8 deri në 10 orë. Gëzoni supën tuaj të thjerrëzave në crockpot!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 544 |
| Fat i shëndoshë | 14 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 3,364 mg |
| karbohidratet | 98 g |
| Fibër diete | 39 g |
| proteinë | 31 g |