Kjo është mënyra më e thjeshtë dhe më e zakonshme për të çiftëzuar çokollatën e nxehtë; të gjithë ju duhet të bëni është të shtoni një spppps pak mente karamele në kakao. Jo vetëm që kjo krijon një aluzion të ngrohtësisë alkoolike, por shijen e karameleve të schnapps sjell disa thellësi në shije, duke e bërë atë vetëm një prekje ëmbël.
Një garniturë që unë gjej pothuajse esenciale për këtë pije rreth festave është kallam karamele mini. Vetëm rri një në anën e xhamit dhe lejo që të shkrihet në ngrohtësi për një kontakt edhe më të vogël.
Sipas "Libri i zi i bartësit", mund të dëgjoni edhe këtë pije të quajtur si një puthje me piper, kokoshka ose snuggler.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces
- spp
- 1 filxhan
- çokollatë e nxehtë
- Opsionale:
- Shllak embelsire
- Opsionale: çokollata spërkatet
Si ta Bëni
- Derdhni schnapps në një gotë turi apo irlandeze kafeje .
- Mbush me çokollatë të nxehtë.
- Ndajeni mirë .
- Opsionale, në krye me krem whipped dhe çokollatë sprinkles ose rruhet çokollatë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 801 |
| Fat i shëndoshë | 52 g |
| Fat i ngopur | 31 g |
| Fat i pangopur | 16 g |
| kolesteroli | 6 mg |
| sodium | 28 mg |
| karbohidratet | 72 g |
| Fibër diete | 14 g |
| proteinë | 12 g |