Ky është salcë më e lehtë me çokollatë. Ju duhet vetëm 3 përbërës për këtë salcë të shijshme. Është një kombinim i patate të skuqura me çokollatë, krem për fshikëzim dhe disa ekstrakte vanilje.
Shërbyer këtë salcë të pasur mbi akullore ose rreshkisni mbi një ëmbëlsirë ose tortë.
i lidhur
5-Minute salcë me çokollata shtëpi
Salcë çokollatë e errët
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan çokollatë semisweet çokollatë
- 3/4 filxhan krem fshikëz
- 1 lugë çaji vanilje
Si ta Bëni
- Në një tigan të vogël mbi nxehtësinë e ulët, ngrohni patate të skuqura me çokollatë dhe krem, duke nxitur vazhdimisht. Vazhdoni të gatuani ndërsa jeni vazhdimisht përzier, derisa patatet e çokollatës të jenë shkrirë dhe salca është e qetë.
- Hiqeni salcën nga nxehtësia dhe shtoni ekstraktin e vaniljes. Llokoçis për përzierje.
- Shërbyer salcë të ngrohtë ose të ftohur mbi ëmbëlsirë ose akullore.
Bën rreth 1 1/4 gota.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 147 |
| Fat i shëndoshë | 10 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 1 mg |
| sodium | 11 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |