Ky salcë e lehtë e kërpudhave është e shkëlqyer me biftek ose mish lope. Përdorni butonin me feta ose kërpudha të krimit (baby bella) në këtë recetë. Kërpudha të egra të përziera
Salcë është një mënyrë e madhe për të xhazit deri steaks viçi të thjeshtë, steaks hamburger dhe burgers, rosto tenxhere, ose feta e mbetur viçi rosto.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 8 ounces feta kërpudha, buton ose baby bellas (crimini)
- 1 lugë gjelle gjalpë
- 1 lugë gjelle
- vaj ulliri ekstra i virgjer
- 1/2 filxhan verë të kuqe thatë
- 1 filxhan
- supë viçi
- 2 lugë miell miell
- 3 lugë ujë të ftohtë
- Kripë dhe piper, për shije
- 1 lugë çaji thata thata majdanoz
Si ta Bëni
- Derdhni kërpudha në gjalpë dhe vaj për 3 deri në 5 minuta, duke nxitur herë pas here; shtoni verë të kuqe dhe ziej për disa minuta.
- Shto supë viçi dhe ziej për të reduktuar pak, rreth 5 minuta.
- Kombinoje miellin dhe ujin e ftohtë dhe lëvizni deri sa të qetë.
- Llokoçis në kërpudha derisa të përzihet mirë.
- Sezoni të shijoni dhe zierni për rreth 1 minutë, derisa të trasheni. Nëse është shumë e trashë, shtoni pak më shumë supë.
- Shto majdanoz dhe kripë dhe piper në shije.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 99 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 4 mg |
| sodium | 365 mg |
| karbohidratet | 10 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |