Ambrosia është një sallatë frutash popullore në gatimin e Jugut, zakonisht e bërë me fruta, kos, kokosit dhe shpesh është bërë me fruta tropikale, të tilla si pineapple . Kjo është një recetë për sallatë pa fruta të qumështit, pa kolesterol dhe vegan , duke përdorur tofu në vend të kosit për një salcë shumë të ulët të yndyrës, por ende të butë vegan të ambrosisë. Në fakt, është pothuajse pa yndyrë. Tofu në këtë ambrozë shton vetëm një sasi të parëndësishme të yndyrës së shëndetshme.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan pineapple freskët e copëtuar
- 1 filxhan feta mollë të freskëta
- 1 filxhan feta portokalli
- 1 filxhan luleshtrydhe, feta
- 1 filxhan rrush
- 1/2 filxhan copëtuar kokosit
- 1 tbsp miell misri
- 1/3 filxhan
- lëng limoni
- 3 tbsp sheqer
- 3 tbsp lëng portokalli
- 1/2 filxhan
- butë (mëndafshi) tofu , pureed
- 2 tsp grurë portokalli grirë
- 1 farë liri lule (opsionale)
Si ta Bëni
- Në një tas të madh, hedh fruta dhe kokosit derisa të përzier mirë. Ftoh.
- Kombinoje miellin e misrit me lëng limoni në një tigan të mesëm dhe llokoçis derisa të përzihet mirë. Vendoseni tiganin mbi nxehtësinë e mesme dhe shtoni sheqerin dhe lëngun e portokallit. Cook, nxitje vazhdimisht, derisa përzierje thickens, rreth 5 deri në 10 minuta. Hiqeni tiganin nga sobë dhe lejoni të qetësoheni tërësisht.
- Fsheheni tofuun e pastër, lëkurën e portokallit dhe farat e lulekuqes në përzierjen e lëngjeve dhe të ftoheni për të paktën një orë.
- Menjëherë para se të shërbeni, derdhni salcë mbi fruta dhe shërbejeni.
> Rishtypur me lejen e Librit të Mirësjelljes të Gatshëm.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 257 |
| Fat i shëndoshë | 8 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 9 mg |
| karbohidratet | 44 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 8 g |