Pak desserts piskat "verë!" më shumë se bare limoni të butë dhe të ëmbël. Këto trajtime të lehta dhe të freskëta janë trajtimi i përsosur i ëmbël për çdo BBQ oborrin e shtëpisë ose piknikin e motit të ngrohtë. Këto sheshe limoni janë bërë me një kore tradicionale të shkurtëra dhe një mbushje të butë dhe të freskët me limon.
Çfarë do t'ju nevojitet
- kore:
- 2 gota
- miell gjithandej, 9 ounces
- Sheqer 1/2 filxhanë sheqer, plus më shumë për të klasifikuar
- Mbushja:
- 2 gota sheqer grimcuar
- 1 lugë gjelle miell (me qëllim të përgjithshëm)
- 1 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 1/4 lugë çaji kripë
- 4
- vezë, të rrahura mirë
- 1 heaping lugë gjelle limon i integruar
- 1/4 filxhan lëng limoni
- Garniturë: sheqerët e konfeksioneve, për spërkatje
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 300 F.
- Për korr, shoshoni 2 gota miell dhe sheqer pluhur së bashku. Pritini në 2 shkopinj gjalpë derisa të përzihet mirë. Përzierje e shtypit mbi pjesën e poshtme të një 9 me 13 nga pan-2 inç.
- Piqeni kore për rreth 25 minuta, ose derisa të buzëqeshni lehtë.
- Hiqni kore nga furra dhe rrisni temperaturën e furrës në 350 F.
- Për mbushjen, kombinoni 2 gota sheqer të grirë me 1 lugë gjelle miell, pluhur pjekjeje, kripë, vezë, lëng limoni, dhe lëng. Përhapen mbi majën e kores së pjekur.
- Piqni për 25 deri në 30 minuta, ose derisa mbushja të jetë vendosur.
- Cool në pan në raft. Shosh sheqer konfeksioneve mbi bare ndërsa ende të ngrohtë.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Biskota me krem djathi limoni
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 197 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 46 mg |
| sodium | 323 mg |
| karbohidratet | 38 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 3 g |