Kjo tortë ari dhe e shijshme e bën një ëmbëlsirë të shijshme me mbushjen tuaj të preferuar dhe me krem ëmbëlsirën. Nëse jeni duke kërkuar për një "nga zeroja" recetë me ngjyrë të verdhë, kjo është një zgjedhje e shkëlqyer.
Përfundoni tortën me një krem ëmbëlsirash me çokollatë ose ngjitni atë me këtë krem djathë me krem karamel me gëzof . Provoni të mbushni një mbushje midis shtresave!
i lidhur
Mbretëresha Cake Me plotësuese Fakultativ
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 1/4 gota tharë miell tortë, 9 1/2 ounces
- 1 1/2 gota sheqer
- 1 lugë gjelle pjekje pluhur
- 1 lugë çaji kripë
- 1/2 copë për shkurtimin e perimeve, temperaturën e dhomës
- 1 filxhan qumësht, i ndarë
- 1 lugë çaji vanilje
- 2 vezë të pamposhtur
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 F.
- Grease dy pans tortë 8-inch ose 9-inch. Pritni raunde letre pergamente ose letre dylli; vënë në pans yndyrna dhe letër yndyrat lehtë.
- Kombinoje miellin, sheqerin, pluhurin e pjekjes dhe kripën në një tas të madh përzierës. Shtoni shkurtimin, 3/4 filxhan qumësht dhe vanilje. Me një mikser elektrik, mundi të ulët për të kombinuar, pastaj rritet në shpejtësi të lartë dhe mundi për 2 minuta.
- Shtoni qumështin e mbetur prej 1/4 copë dhe vezët; mundi me shpejtësi të lartë për 2 minuta më gjatë.
- Ndani qëllimin midis dy pans tortë të përgatitur dhe përhapur (rreth 17 ounces për çdo pan).
- Piqni për 25 deri në 30 minuta, ose derisa një kruese dhëmbësh ose testues i tortës të dalë i pastër kur futet në qendër.
- Cool tortë për 10 minuta në pan mbi racks tela, pastaj hiqni tortë nga pans dhe të ftohtë plotësisht para krem ëmbëlsirash.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Cake Vanilla Me Chocolate Frosting
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 292 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 39 mg |
| sodium | 461 mg |
| karbohidratet | 41 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 4 g |