Trifeka e kafesë , çokollatës dhe alkoolit e bën këtë çokollatë Martini një koktej dekadente të pijshëm. Llojet e saj të shtresëzuara dhe akullore me çokollatë duken mbresëlënëse, por mund të bëhen në asnjë kohë të sheshtë nëse keni kafe të mbetur për të kursyer.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1.5 ounces irlandez liker krem (të tilla si Bailey's)
- 1 ons çokollatë liker (të tilla si Godiva çokollatë liker)
- 1/2 onk vodka
- 2 ounces kafe të ftohtë të prodhuar nga pikimi
- kafe të ftohtë
- 1 akullore me çokollatë të vogël
Si ta Bëni
- Shtroni alkoolët sipas rendit të lartpërmendur.
- Shtrojeni kafen. (Ajo mund të përzihet disi me krem irlandez dhe vodka. Çokollata me liker duhet të mbetet në fund të xhamit.)
- Top me akullore.
- Shërbyer.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 912 |
| Fat i shëndoshë | 52 g |
| Fat i ngopur | 31 g |
| Fat i pangopur | 16 g |
| kolesteroli | 6 mg |
| sodium | 39 mg |
| karbohidratet | 81 g |
| Fibër diete | 13 g |
| proteinë | 11 g |