Turnips i pjekur janë të kombinuara me bardhë veze dhe përbërës të tjerë për të bërë këtë tavë rrepë. Kjo tavë nuk mund të jetë më e lehtë për të bërë dhe i pëlqen edhe ata që nuk mendojnë se i pëlqejnë turnipit !
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota të gatuar, turnips pure, ftohur
- 1 filxhan bukë gruri
- 1/2 filxhan gjalpë të shkrirë ose margarinë
- 1 lugë çaji sheqer
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/4 lugë çaji piper
- 2 vezë, të ndara
Si ta Bëni
- Kombino turnips, crumbs bukë, margarinë, sheqer, kripë, piper, dhe yolks vezë rrahur.
- Bëni bardhë veze deri në majat e ngurta; fish në përzierje turnip.
- Përzierje lugë lugë në një casserole buttered 1-quart.
- Piqem turnip puff në 350 F për 40 minuta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 195 |
| Fat i shëndoshë | 12 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 70 mg |
| sodium | 298 mg |
| karbohidratet | 18 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 5 g |