Kjo tavë e thjeshtë është një kombinim i brokolit të ngrirë, supave të kondensuar dhe djathit. Bajame të skuqura shtojnë kriza në tavë.
Receta origjinale bëri thirrje për "djathë hudhër", e cila nuk është më e disponueshme. Ju mund të zëvendësoni djathin Velveeta me djathë të butë të copëtuar (2 gota) nëse dëshironi, ose përdorni Cheez Whiz në recetë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 pako (rreth 10 ounces secila) shtiza të ngrira të brokolit
- 1/3 filxhan bajame pjekur (rreth 2 ounces)
- 8 ounces djathë Velveeta
- 1/4 lugë çaji hudhër pluhur
- 1 mund (10 1/2 ounces) krem kondensuar me supë me kërpudha
- 1 mund (10 1/2 ounces) krem kondensuar supë pule
- 1 filxhan crumbs bukë butë hedhur me 2 lugë gjalpë të shkrirë, për të klasës së parë
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 375 F.
- Gjellë lehtë një pjatë 2-çerek pjekje.
- Gatuaj brokoli në ujë të kripur deri sa të mezi del tender. Derdhni dhe vendosni brokolin në pjatën e përgatitur.
- Sasi e bajameve të pjekura mbi brokolin.
- Kombinoje djathin, pluhurin e hudhrave dhe supave të kondensuara në një tigan. Vendoseni tiganin mbi nxehtësinë e mesme dhe kuzhinier, nxitje, derisa djathi të jetë shkrirë dhe përzierja është e përzier mirë.
- Hidh salcë djathi mbi brokoli.
- Supë e lartë e brokolit me thërrime të bukës së butter dhe piqni në furrën e nxehur derisa tava është e ftohtë dhe copëzimi i thërrmijave të bukës është i thekur
Shërben 6.
Më shumë Recipes
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 581 |
| Fat i shëndoshë | 46 g |
| Fat i ngopur | 26 g |
| Fat i pangopur | 12 g |
| kolesteroli | 128 mg |
| sodium | 794 mg |
| karbohidratet | 29 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 17 g |