Ky gjelbërim dhe salcë është bërë me vetëm katër përbërës. Ky recetë është një kombinim i thjeshtë i gjirit të pa kockave të gjelit dhe i përgatitur bukë ose përzierje mbushje misri dhe është bërë super lehtë në tenxhere të ngadaltë.
Ndjehen të lirë për të përgatitur salcë veçmas në stovetop.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 gjoks gjeldeti pa kocka, rreth 3 paund, shkrirë plotësisht në frigorifer
- 1/2 filxhan supë pule
- 1 paketë
- përzierje mbushje, përgatitur (rreth 6 deri 8 ounces përzierje të thatë)
- 2 lugë gjalpë të shkrirë
- 1 ose 2 kavanoza me lëng mishi të përgatitur (opsional)
Si ta Bëni
- Vendoseni gjoksin e gjelit në kazan ose tenxhere të ngadalshëm me supë pule.
- Përgatitni përzierjen e mbushjes pas udhëzimeve të paketës; paketojeni atë në ose rreth Turqisë, duke shtypur, por jo duke e paketuar atë ngushtë.
- Thupë gjalpë mbi mbushje.
- Mbulo dhe kuzhinier në LARTË për 1 orë. Zvogëloni vendosjen në LOW dhe kuzhinier për rreth 4 deri 6 orë më shumë, ose derisa Turqia të jetë shumë e butë. Ose, vazhdoni të gatuani në LART për rreth 3 deri në 3 orë.
- Nëse veshja bëhet shumë e lagur, hiqeni atë dhe përhapeni në një tigan të butë. Piqni në një furrë 400 F për rreth 30 minuta, ose deri në ngjyrë kafe dhe kore.
- Shërbyer me lëng mishi, nëse dëshironi.
Këshilla të ekspertëve
- Sipas USDA, Turqia dhe shpendët e tjerë duhet të jenë të gatuar në një temperaturë minimale të sigurt prej 165 F. Nëse jeni në dyshim, përdorni një termometër të besueshëm të lexuar menjëherë në pjesën më të trashë të gjoksit të gjelit.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 748 |
| Fat i shëndoshë | 32 g |
| Fat i ngopur | 10 g |
| Fat i pangopur | 11 g |
| kolesteroli | 236 mg |
| sodium | 4,607 mg |
| karbohidratet | 47 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 65 g |