Kjo recetë hash turqi është bërë me gjeldeti të mbetur, selino copëtuar dhe perime të tjera, së bashku me suxhuk turqi. Patatet e mbetura të shtresëzuara do të shtohen edhe në pjatë. Është një mënyrë e shkëlqyer për të përdorur turqinë tuaj të mbetur .
Receta është me të vërtetë mjaft e shkathët. Bëni atë me ose pa piper zile ose shtoni kërpudha feta në hash së bashku me selino dhe qepë. Nëse keni shumë perime të mbetura së bashku me gjeldetin, i zini ato dhe përdorni disa në hash. Karrota, rutabaga, bizele ose misër do të ishin shtesa të mëdha. Ose shtoni disa proshutë ose proshutë të copëtuar për një aromë të tymosur.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 deri në 6 lugë gjelle gjalpë
- 1/2 filxhan selino copëtuar
- 1/2 filxhan qepë copëtuar
- 1/4 filxhan copëtuar piper i gjelbër zile
- 2 deri 3 lugë piper i copëtuar i kuq ose i pambukuar me dicka
- 2 gota patate të gatuara me diced
- 1 1/2 gota
- Turqia gatuar , copëtuar
- 1 filxhan
- Turqia me lëng mishi
- 1 lugë gjelle majdanoz të copëtuar
- Kripë dhe piper, për shije
Si ta Bëni
- Vendosni një tigan të madh në mes të nxehtësisë së mesme. Shto 4 lugë gjelle gjalpë.
- Kur gjalpi është i nxehtë, shtoni selino, qepë dhe piper i kuq dhe i gjelbër. Cook deri perimet janë të butë dhe qepë janë të tejdukshëm, nxitje shpesh.
- Shto patate me dics si dhe 2 lugë gjelle gjalpë. Gatuani për rreth 5 deri në 10 minuta, ose derisa patatet të jenë pakëzuar lehtë.
- Shtoni gjeldeti, lëng mishi dhe majdanoz të copëtuar. Sasi e vogël me kripë dhe piper i zi terren.
- Shijoni dhe rregulloni seasonings.
- Zierje përzierje, nxitje të shpeshta, për rreth 15 deri në 20 minuta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 734 |
| Fat i shëndoshë | 33 g |
| Fat i ngopur | 12 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 327 mg |
| sodium | 559 mg |
| karbohidratet | 13 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 92 g |