Një recetë për supë me gjalpë, për domate, karrota, selino, misër dhe gjeldeti i gatuar, së bashku me proshutë dhe seasonings.
Shiko gjithashtu
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 gota turqi supë (ose pulë)
- 2 deri në 4 feta
- proshutë gatuar (diced)
- 2 14.5-ons kanaçe domate (diced, undrained)
- 1/2 filxhan karrota (diced ose matchstick)
- 1/2 filxhan selino (copëtuar)
- 1/2 filxhan qepë (copëtuar)
- 1/4 filxhan oriz
- 1/2 lugë çaji kripë (ose më pak në qoftë se duke përdorur supë blerë)
- 1/2 filxhan misri (të ngrira)
- 1 deri në 2 gota turqi (diced, gatuar)
Si ta Bëni
- Në një kazan ose tenxhere të ngadalshëm , kombinoni supë të Turqisë me proshutë të kuq, domate, karrota, selino, qepë, oriz dhe kripë.
- Cover dhe kuzhinier në të ulët për 6-7 orë.
- Shto kernelit misri dhe gjeldeti me dics; të mbulojë dhe të gatuaj një shtesë 45 minuta në 1 orë.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1353 |
| Fat i shëndoshë | 55 g |
| Fat i ngopur | 15 g |
| Fat i pangopur | 19 g |
| kolesteroli | 561 mg |
| sodium | 941 mg |
| karbohidratet | 33 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 173 g |