Vezë vegan për një Krishtlindje vegan ! Një recetë e pasur dhe flavorful pa qumësht dhe pa vezë për vezë vegan (ose vezë) të përshtatshme për fëmijët. Veza vezë është një pije tradicionale e festës së Krishtlindjeve, dhe ju nuk do t'i humbisni vezët me këtë recetë të shijshme vegane shtëpiake.
Përzieji kokën tënde të prodhuar pa bulmet me rum, raki ose uiski, nëse dëshiron. Kënaquni!
Nëse nuk je i sigurt se çfarë është një vegan, do të dëshironit të kontrolloni këtë përkufizim të thjeshtë vegan këtu , dhe nëse kërkoni për receta më vegane, do të gjeni mjaft receta vegane këtu.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 gota qumësht soje
- 1 tbsp pluhur çastit vanilje puding (sigurohuni që është vegan)
- 1 filxhan nondairy whipping cream ose krem të rëndë
- 1 tsp vanilje ekstrakt
- 1/4 lugë kripë
- 1/4 tsp arrëmyshk
- 1/4 lugë kanelle
Si ta Bëni
- Hidhini së bashku gjysmën e qumështit të sojës dhe pudingun e çastit derisa të trasheni. Shtoni qumështin e mbetur të sojës dhe kremën dhe përziejeni mirë.
- Shto përbërësit e mbetur, përveç kanellës.
- Lejoni të qetësoheni brenda natës para se të shërbeni dhe të spërkatni me kanellë pak para se të shërbeni.
Gëzoni vezën tuaj në shtëpi vegan!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 100 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 166 mg |
| karbohidratet | 15 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 3 g |