Ky recetë bazë vegjetarian dhe vegan me lëng mishi përdor bimë të freskëta, duke përfshirë shijen dhe esencën, për të marrë shumë shije. Ju do të keni nevojë për një lëng mishi të mirë për të shkuar me një recetë vegjetariane ose vegan të thjerrëzave , pure patate dhe sigurisht, me Tofurkit në Falënderimin tuaj vegjetarian !
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota supë (perime)
- 1 lugë gjelle salcë soje
- 1/2 lugë çaji majdanoz (të freskëta, të grirë)
- 1/2 lugë çaji urtë (i freskët, i grirë)
- 1/4 lugë çaji trumzë
- 1/4 lugë çaji piper i zi
- 2 lugë niseshte misri (tretur në 2 lugë ujë)
- Opsionale: 2 lugë çaji maja (ushqyese)
Si ta Bëni
- Sillni supë me perime në një enë të zier në një tenxhere të mesme ose tigan të madh.
- Shto salcë soje dhe bimëve.
- Ulja e ngrohjes në një zierje, pastaj ngadalë shtoni miell misri dhe përzierje uji, nxitje të vazhdueshme për të trash.
- Lejo të ziej për disa minuta, derisa të trasha, dhe shtoni maja ushqyese nëse dëshironi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 7 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 199 mg |
| karbohidratet | 1 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 1 g |