E lehtë për t'u bërë dhe madje edhe më e lehtë për të ngrënë, këto blondies me çokollatë me çokollatë të shijshme janë perfekte për partitë e shkollës dhe takime të tjera ku do të jenë të pranishëm një sërë dietash. Gjatë sezonit të festave, blondies gjithashtu bëjnë një dhuratë të madhe!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 1/4 gota miell me qëllim
- 2 1/2 teaspoons pluhur pjekjeje
- 1/2 lugë çaji kripë
- 3/4 filxhan
- margarinë e sojeve pa qumësht (zbutur)
- 1 3/4 filxhanë të mbushur në mënyrë të vendosur sheqer kafe
- 3 vezë të mëdha
- 1 lugë çaji ekstrakt vanilje
- 1 12-ounce qese pa patate të skuqura çokollatë gjysmë të ëmbël
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 F. Grease një pjatë pjekje 9 "x13" dhe vendosni mënjanë.
- Në një tas përzierës, kombinoni miellin, pluhurin e pjekjes dhe kripën, përzierjen derisa të kombinohen mirë. Le menjane.
- Në një tas të madh përzierës, përdorni një mikser elektrik dore të vendosur në shpejtësi të mesme dhe mundi margarinë soje me sheqer kafe për rreth 3-4 minuta ose deri sa të jetë e butë dhe me gëzof.
- Shtojini vezët, një në një kohë, duke rrahur përzierjen.
- Shto ekstrakt vanilje dhe mundi derisa përzierja është e butë dhe e butë.
- Gradualisht mundi në përzierjen e miellit deri sa të kombinohen mirë.
- Fute në patate të skuqura pa çokollatë .
- Përhapeni përzierjen në pjatën e përgatitur dhe piqni për 20-30 minuta, ose derisa të lartë është ngjyrë kafe e artë dhe një kruese dhëmbësh futur në qendër shfaqet i pastër. Lejoni blondies të ftohet tërësisht në tigan mbi një raft ftohës tela para se të prerë në sheshe dhe duke shërbyer.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 206 |
| Fat i shëndoshë | 11 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 38 mg |
| sodium | 176 mg |
| karbohidratet | 25 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 3 g |