Imagjinoni të keni një mëngjes të nxehtë gati për të ngrënë në mëngjes dhe nuk keni nevojë të hiqni gishtin! Me kombinimin me shumë kokrra, është e lehtë! Vetëm kombinoni përbërësit para se të shkoni në shtrat dhe të zgjoheni në një tas të shijshëm drithi të grurit të përzier.
Ky recetë përfshin katër lloje gruri të ëmbël me kokosit. Mos ngurroni të shtoni disa kastrave të thata ose rrush të thatë në përzierjen e drithërave ose shtoni rreth 2 lugë sheqer kafe nëse doni një drithëra më të ëmbël.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan gruri i plasaritur
- 1/4 filxhan kafe prerë çeliku
- 1/4 filxhan kokosit, i ëmbël ose jo
- 1/4 filxhan perla perla
- 1/4 copë oriz ngjyrë kafe
- 1/4 lugë çaji kripë, ose për shije
- 3 gota ujë
Si ta Bëni
- Gjalpë brenda grykëderdhës së gatimit.
- Shto grurin, oats, kokosit, elb perla, oriz ngjyrë kafe dhe kripë në tenxhere.
- Shtoni ujë dhe llokoçisni për t'u përzier.
- Cover dhe kuzhinier në të ulët për 7-9 orë.
variacionet
- Shtoni rreth 1/4 filxhan të frutave të thata të copëtuara në tenxhere me lëng mishi bashkë me drithërat.
- Shërbyer me një garniturë të frutave të thata të copëtuara ose sheqer kanelle .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 95 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 123 mg |
| karbohidratet | 18 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 2 g |