Kjo është një stroganoff i thjeshtë me mish viçi me majë. Një sasi e vogël e ketchup shtohet në salcë klasike salcë kosi për të thelluar aromë.
Kjo është vakt i përsosur për një ditë të zënë. Vendos disa petë ose patate për të gatuar ndërsa ju gatuaj viçin tokësor, ose përdorni mikrovalë të lehtë "Rajs i gatshëm". Ju do të keni një vakt të shijshëm në më pak se 30 minuta!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 lugë gjelle vaj vegjetal ose vaj ulliri
- 1 lugë gjelle gjalpë
- 1 qepë të madhe, copëtuar
- 8 ounces feta kërpudha
- 1 kile mish i dobët terren viçi
- 1 lugë gjelle miell me qëllim
- 1/2 filxhan viçi viçi, supë pule, ose ujë
- 1/2 lugë çaji kosher kripë
- 1 filxhan (8 ounces) krem kosi
- 1 deri 2 lugë ketchup, për shije
Si ta Bëni
- Ngroheni vajin dhe gjalpin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni qepën dhe kërpudhat dhe kuzhinierini, duke nxituar, derisa qepët të jenë të tejdukshëm dhe kërpudhat janë ngjyrë kafe të artë. Hiqni qepët dhe kërpudhat në një pjatë dhe vendosni mënjanë.
- Add viçi terren në të njëjtën tigan dhe kuzhinier, thyer dhe nxitje, derisa viçi nuk është më rozë. Shtoni miellin dhe vazhdoni të gatuani, nxitje, për 2 minuta. Shto supë ose ujë dhe llokoçis për përzierje. Shto kripë dhe pastaj llokoçis në salcë kosi. Shtoni 1 ose 2 lugë ketchup, ose të shijoni. Nxehtësia deri nxehtë, por nuk vlim.
- Shërbyer stroganoff me oriz të nxehtë gatuar, petë vezë, ose patate.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Super Easy Crock Pot Mish Stroganoff
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 562 |
| Fat i shëndoshë | 34 g |
| Fat i ngopur | 14 g |
| Fat i pangopur | 13 g |
| kolesteroli | 142 mg |
| sodium | 1.031 mg |
| karbohidratet | 26 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 38 g |