Çfarë mund të jetë më shumë kec-miqësore se një tavë tater tot ? Është e vështirë të mundësh kombinimin e patateve të pjekura, mishit të këndshëm dhe djathit të shkrirë. Ky version i recetës është bërë me qentë e nxehtë në vend të viçit terren. Në këtë recetë përdoren tatimet e ëmbël të patateve, por ndjehen të lirë të përdorin ato të rregullta nëse preferoni.
Ju gjithashtu mund të përdorni mustardë rrikë për këtë recetë. Duket sikur do të ishte tepër djegëse për fëmijët, por është një sasi aq e vogël saqë vetëm jep një zippiness në këtë tavë. Përdorni gjykimin tuaj. Nëse fëmijët tuaj me të vërtetë preferojnë më pak erëza në ushqimet e tyre, përdorni vendndodhjen e sinterit të verdhë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 14 oz. kanaçe fasule të pjekura
- 6 qentë e nxehtë
- 1 Tbsp. verdhë ose
- mustardë me rrikë
- 1 filxhan djathë të copëtuar me çadër
- 1 16 oz. paketë patate të ëmbla të ngrira ose tota të rregullta tater
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 350 F.
- Vendi fasule pjekur në një pjatë 1-çerek tavë. Fetë qentë e nxehtë në copa 1/2-inch dhe vendin në krye të fasule pjekur. Shtoni mustardën, dhe llokoçis.
- Sasi e vogël djathë çedër mbi përzierje hot dog. Top me tater tots në një shtresë të vetme.
- Piqni 25 deri 35 minuta, derisa djathi të shkrihet dhe tatimi i tatimit të jetë i gatuar gjatë gjithë rrugës.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 741 |
| Fat i shëndoshë | 22 g |
| Fat i ngopur | 12 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 60 mg |
| sodium | 950 mg |
| karbohidratet | 95 g |
| Fibër diete | 26 g |
| proteinë | 43 g |