Pijet, kanellat dhe shijet e rrushit në këtë tas të thjeshtë të mëngjesit të quinoa janë mjaft të njohura se fëmijët do ta hanë atë menjëherë. Shtoni çdo lloj frutash që keni në dorë - banane, mollë ose manaferra do të shkonin mirë. Nëse nuk keni kohë për të gatuar quinoa në mëngjes, gatuaj atë natën më parë, ose, provoni të përdorni gërshërë të shpejtë të gatimit të quinoa .
Mbani disa quinoa mbetur në dorë për të bërë receta mëngjes si kjo super të shpejtë dhe të lehtë. Nëse ju pëlqen të keni quinoa për mëngjes, sigurohuni që të shikoni këto 7 mënyra për të pasur quinoa për mëngjes.
Ky mëngjes quinoa qull recetë është vegjetarian, vegan, me proteina të lartë dhe gluten-free. Rishtypur me lejen e Veglave të Veglave Gjithçka.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan quinoa
- 2 - 2 1/2 gota ujë
- 2/3 filxhan qumësht soje
- 1 tsp.
- margarinë vegan
- 1/2 tsp. kanellë
- 2 tbsp. shurup panje
- 2 tbsp. rrush të thatë (opsionale)
- 2 banane, me feta (opsionale)
Si ta Bëni
- Nxehje quinoa dhe ujë në një tigan të vogël dhe të sjellë një çiban. Zvogëloni në një zierje dhe lejoni të gatuani, mbuluar, për 15 minuta, derisa të absorbohet lëngu.
- Hiqni nga nxehtësia dhe hidhni quinoa me një pirun. Mbuloni, dhe lini të uleni për pesë minuta.
- Llokoçis në qumësht margarinë dhe soje, pastaj përbërësit e mbetur.
Informacion ushqyes, për shërbejnë:
Kalorive: 416
Fat: 8g
Sodium: 77mg
Fibra: 7g
Proteina: 14g
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 377 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 69 mg |
| karbohidratet | 82 g |
| Fibër diete | 8 g |
| proteinë | 7 g |