Bukurinë e Martesës së Figaro është përdorimi i borgurit të ftohtë . Është spektakolare, një aromë e natyrshme e çiftimit që do të gjeni interesante në kokteje të tjera - të mendoni për spicing favorite si Manhattan me këtë infuzion.
Përtej vetë infuzionit , Martesa e Figaro përmban një përzierje komplekse dhe të pasur aromë. Ju mund të tundoheni të përdorni ndonjë amaro (p.sh., Averna) këtu, por unë rekomandoj që të mbash për Cardamaron. Ai përfshin kardanë (angjinarja-like) dhe gjemba bekuar dhe tenton të jetë më pak e hidhur se opsionet e tjera.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 ons Fig-Infused Katër Roses Bourbon *
- 1 ons
- Katër Roses Bourbon
- 1 ons Cardamaro
- 1 lugë gjelle
- St Elizabeth Allspice Dram
- Dekoroj: kthesë limoni
Si ta Bëni
- Llokoçis të gjithë përbërësit në një gotë përzierëse të mbushur me akull.
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
- Dekoroj me një kthesë limoni.
Martesa e Figaro u krijua nga Judy Bronson (Blog Cocktations).
* Fig-infused Bourbon:
- Filloni me një shishe 750 ml të burrit të verdhë të etiketës Four Roses.
- Hidheni burbur në një kavanoz të madh qelqi.
- Shto 1/8 lb. fiq të kuq të thatë, të thatë turq (të sheshtë të sheshtë) dhe 1/4 lb figurash të Misrit (të zeza) të thara. ( Më shumë rreth fiqve )
- Mbylle kavanozin fort dhe lejo që infuzion të pushojë në një vend të freskët dhe të errët për 5-7 ditë, duke agjituar përzierjen çdo 24 orë.
- Tërhiqeni infuzionin e parë përmes një sitë rrjetë të hollë, pastaj përmes një pëlhure djathi, derdhni pijeve të tendosura në shishe origjinale.
- Bourbon i infuzuar mund të ruhet në frigorifer deri në 2 muaj.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 221 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 24 mg |
| karbohidratet | 45 g |
| Fibër diete | 9 g |
| proteinë | 12 g |