Kjo mëngjes i shijshëm me djathë me djathë të grirë djathë me avokado të butë, një vezë të zier mes të gatuar të përkryer, dhe disa salcë të nxehtë Sriracha të pjekur në skarë mes dy feta flladash të bukës së tërthortë. Dhe më e mirë nga të gjitha - kjo sanduiç mëngjes është e përkryer për të ngrënë në arrati!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2-3 ounces gouda djathë
- 1 vezë të zier mesme
- 1/2 avokado e pjekur
- 1/2 tbsp Salcë Sriracha nxehtë (ose më shumë!)
- 2 copë gjalpi i kripur
- 2 feta
- bukë tërë kokërr
Si ta Bëni
1. Para se të filloni, do të dëshironi të keni një vezë të zier të mesme të përkryer të gatuar. Nëse nuk keni ide se si ta bëni këtë, nuk ka djersë - është e lehtë! Vetëm vendosni 1 vezë në ujë të valë, uleni nxehtësinë në mes, dhe pastaj gatuajini për 8 minuta. Shoku vezë në ujë akull dhe pastaj zhvishem menjëherë. Dreqin e verdhë do të jetë vetëm pak i lëngshëm në mes ndërsa jashtë është e fortë në kontakt.
2. Tani që veza juaj është e përgatitur, shtroni 1 copë bukë me gjysmën e djathit të djathit, të gjithë avokado të feta, të gjithë vezën e shkrirë, një rreshqirë të Srirachës, djathin e mbetur dhe pastaj copën tjetër të bukës.
Gjalpë të dy anët e sanduiçit dhe të lënë mënjanë.
3. Në një tigan të hedhur hekuri ose shtypi panini, vendoseni sandviçin në butësi dhe kuzhinierët derisa të jashtme është e freskët dhe e artë dhe e brendshme është e mërzitshme dhe e papërmbajtshme. Lejoni të uleni për disa minuta për të vendosur dhe pastaj të shërbeni. Mos harroni të ndani!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 2610 |
| Fat i shëndoshë | 250 g |
| Fat i ngopur | 141 g |
| Fat i pangopur | 80 g |
| kolesteroli | 1,470 mg |
| sodium | 1.326 mg |
| karbohidratet | 41 g |
| Fibër diete | 10 g |
| proteinë | 61 g |