Koktej Millionaire është një koktej klasik , një nga ata që kanë qëndruar deri në testet e kohës dhe janë përshtatur në shumë forma. Ky recetë është Koktej Millionaire origjinale nr. 1 nga Libri i Cocktail Savoy të vitit 1930 të Harry Cradock. Pije është një përzierje e bukur e gin sloe, raki kajsi, dhe rum jamaican.
Ka mjaft receta të ndryshme që specifikojnë markat dhe ndryshojnë raportin. Mund të hasni gjithashtu edhe milionerin e uiskit, që mund të çojë në konfuzion.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3/4 ons sloe gin
- 3/4 ons kajsi raki
- 3/4 ons
- Rum nga Xhamajka
- Dash i
- karafi
- Lëng me 1 gëlqere
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Shkundni mirë .
- Shtrëngoni në një xhami koktej të ftohur.
" Libri i Vjetër i Waldorf-Astoria " identifikon një lloj tjetër të milionerit si një " Martini të thatë , me Grenadinën në krye".
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 139 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 3 mg |
| karbohidratet | 10 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 1 g |