Mish derri dhe lakra është e lehtë për t'u bërë dhe e shijshme. Nancy përdor ose një rosto derri ose kërcell bisht.
Nga Nancy: "Kjo recetë është dhënë përmes familjes sime. Supozimi im më i mirë është se kjo është një gjellë daneze pasi që unë jam vetëm gjenerata e dytë në këtë vend".
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 bërxolla të mishit të derrit ose një pjekje derri
- Vaj perimesh, rreth 2 lugë
- 1 tsp. Kripë kosher
- 1/8 tsp. piper i zi terren fllad
- 1 tsp. pluhur hudhër (ose më shumë sipas dëshirës)
- 1 lakër kokë
Si ta Bëni
- Sezoni derri me kripë, piper dhe pluhur hudhër.
- Në një tigan të madh, të thellë ose në një furrë holandeze mbi nxehtësinë mesatare, nxirrni kashtë në vaj, duke u kthyer në të gjitha anët. Kjo është çelësi pasi lakra do të marrë ngjyrën dhe aromën e saj nga karamelizimi i mishit të derrit.
- Pasi mishi i derrit është mjaft i ngjyrë kafe në të gjitha anët, bërthamë një kokë lakër jeshil dhe prerë atë në tetë wedges.
- Ngrohja më e ulët në mes të ulët-të ulët. Shto lakër dhe një kripë pak më shumë, të mbuluar, dhe ziej për 1 orë.
- Vazhdoni të ziejnë, nxitje shpesh, derisa mishi i derrit është duke u copëtuar dhe lakër në ngjyrë kafe dhe krejtësisht të zbehur.
- Shërbyer me bukë dhe mollë në shtëpi .
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Bërxolla të lehta të pjekjes së mishit të pjekur me lëng djegësish
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 489 |
| Fat i shëndoshë | 28 g |
| Fat i ngopur | 8 g |
| Fat i pangopur | 12 g |
| kolesteroli | 134 mg |
| sodium | 539 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 46 g |