Ndoshta ëmbëlsirën time të preferuar, Ras Malai është dumplings bërë nga vilë apo riccotta djathë ngjyhet në qumësht ëmbël, thickened delicately salcë me kardamom. Shërbyer atë të ftohtë dhe zbukuruar me slivers e fruta të thata.
Çfarë do t'ju nevojitet
- Paneer bërë nga 1 litër qumësht (recetë më poshtë)
- 1 litër krem të plotë / qumësht të plotë
- 1/2 filxhan sheqer
- 1 lugë gjelle kardamom pluhur
- 4 gota ujë
- 1 filxhan
- sheqer
- 1/2 filxhan feta thinly
- bajame ose fistikë
Si ta Bëni
- Përzierje e ujit dhe 1 filxhan sheqer në një tigan dhe vlim deri sa të gjithë sheqeri të shpërbëhet. Fikni zjarrin dhe mbani mënjanë shurupin.
- Gatuaj Paneer ( Si të Bëni Paneer ) në një pjatë deri në shumë të qetë. Bëni topa pak më të vogla se madhësia e një arre dhe të rrafshuar pak në qendër.
- Kur bëhen topa Paneer, rifilloni shurupin në vlim, pastaj ziejnë dhe hidhen butësisht në topa Paneer. Gatuaj për 10 minuta. Fikni zjarrin.
- Në një tjetër valë, piqni 1 litër qumësht të plotë krem me 1/2 filxhan sheqeri, deri sa të reduktohet / trashesohet deri në 75 për qind të vëllimit të saj origjinal. Turn off zjarr, shtoni pluhur kardamom dhe përzierje mirë.
- Shtojini skuqjet e pastruara të syrupit (pas kullimit) në përzierjen e qumështit dhe qetësohuni për disa orë.
- Para se të shërbeni, zbukurojeni me copëza të frutave të thata.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) |
|---|
| kalorive | 653 |
| Fat i shëndoshë | 23 g |
| Fat i ngopur | 9 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 47 mg |
| sodium | 194 mg |
| karbohidratet | 99 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 17 g |
(Informacioni i të ushqyerit mbi recetat tona llogaritet duke përdorur një bazë të të dhënave të përbërësve dhe duhet të konsiderohet një vlerësim. Rezultatet individuale mund të ndryshojnë.)