Lulelakra e papërpunuar Rajs shkon mirë me ushqimet aziatike të ushqimeve të papërpunuara si Raw Unstirfry ose Raw Raw Rolls Nori. Ju mund të sillni atë sa më shumë ose sa më pak që ju pëlqen për t'i dhënë atij një efekt pilaf. Është një pjatë e madhe për shumë festa ushqimore të papërpunuara.
Shih gjithashtu: Recetat më të mira të ushqimit të papërpunuar
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 kokë lulelakër
- 1 lugë çaji xhenxhefil (grirë)
- 1 hudhër karafil
- 1 lugë çaji nama shoyu, ose të shijojmë
- Krijo kripë deti
- 2 lugë çaji cilantro të freskët (të grirë)
Si ta Bëni
- Vendosini të gjithë përbërësit përveç cilantro në një procesor të ushqimit dhe presim impuls rreth 10 herë ose derisa lulelakër të jetë i vogël. Kini kujdes të mos tejprodhoni, të ndaleni kur të duket si orizi ose do të keni patenta në duart tuaja.
- Transferoni përzierje në një tas dhe hidhni në cilantro të grirë.
Gëzoni ushqimin tuaj të papërpunuar "oriz"!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 142 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 298 mg |
| karbohidratet | 30 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 9 g |