Nëse vendosni të përdorni krisur shtëpi të lirë të qumështit ose një varietet i blerë nga dyqani, ky recetë është baza e përkryer për torta të veçanta të frutave ose qumështor pa qumësht .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 filxhanë graham crackers (pa tokë të qumështit të lirë, ose dyqan-blerë ose në shtëpi)
- 1/3 filxhan
- nektar agave (ose shurup panje)
- 1/3 filxhan vaj vaji
- 1/2 lugë çaji kanellë
- Pikë e kripës
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 375 F. Lehtë vaj ose yndyrat (me margarinë soje pa qumësht) një pan, pjatë byrek ose gjellë të pjekjes së dëshiruar 9 "-10" dhe vendosni mënjanë.
- Në një përpunues të ushqimit, kombinoni thërrimet e thërmërta graham, nektar agave ose shurup panje, vaj canola, kanellë, dhe kripë dhe procesi për vetëm disa sekonda ose derisa përzierje mezi mban së bashku. Shtypni përzierjen në pjatën e përgatitur me duart tuaja. (ne preferojmë të vëmë qese plastike sanduiç ose dorashka plastike për të mbajtur përzierjen nga fërkimi në gishtat e mi.) Piqem për 7 deri në 10 minuta ose derisa të jetë pak ngjyrë kafe e artë. Lejoni ta ftoheni plotësisht në një teli të ftohjes përpara përdorimit.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 211 |
| Fat i shëndoshë | 11 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 149 mg |
| karbohidratet | 27 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |