Kur fasulet e gjelbra po derdhen nga hardhia, është koha të dalësh me një recetë sallatë vegjetale për sallatë të gjelbër! Pra, këtu është ajo. Më pëlqen koriandri, por nëse nuk e keni atë tokë, ju mund të dëshironi të hiqni dorë, fara e crunchy nuk do të zbutet në këtë pjatë të papërpunuar. Ju mund të zëvendësoni pjesën e bardhë të një qeli të gjelbër për prenë, ose nëse ju duhet të përdorni qepë të kuqe ju mund të dëshironi të grisni atë. (Unë pranoj që kam përdorur vaj gjysëm të thekur të susamit në vend të të gjitha vajrave të papërpunuara të ullirit, sepse shkoi aq mirë me erëzat indiane!)
Nëse jeni duke ngrënë një dietë vegan të papërpunuar, mos humbisni këto receta të mahnitshme dhe të bukura të sallonit të ushqimit të papërpunuar.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota fasule të gjelbra (feta në copa 1/4-inch)
- 1 filxhan karrota (copëtuar, peeled)
- 2 lugë gjizë (diced)
- 2 lugë vaj ulliri (të ftohtë-presion)
- 1 1/2 teaspoons xhenxhefil të freskët (integruar)
- 2 lugë çaji
- Nama shoyu
- 1/2 lugë çaji kripë deti
- 1/2 lugë çaji koriandër (tokë)
- 1/2 lugë çaji qimnon
- 1/2 lugë çaji garam masala
- 1/2 lugë çaji kerri pluhur
- 1 lugë gjelle
- agave nektar
- 1 lugë çaji lëng i freskët me gëlqere
Si ta Bëni
- Vendosni fasulet, karotat dhe shtresat në një tas të madh.
- Në një tas të veçantë, futni përbërësit e mbetur deri sa të kombinohen mirë. Hidhni mbi perimet dhe llokoçiseni mirë në pallto.
- Prisni të paktën 10 deri në 20 minuta para se të rregulloni aromën, pasi aromat dhe xhenxhefil do të rriten me kalimin e kohës. Nëse nuk shërben menjëherë, ftoheni në një enë hermetike.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 146 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 124 mg |
| karbohidratet | 21 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 5 g |