Kënaq me veten me një recetë të shijshme të lehtë për Croissants vezë të fërguara. Vezët me gëzof janë një ndeshje e përkryer për pasta me yndyrë, të lehta-si-një-pendë.
Në shtëpinë time, ky recetë është një lëndë e mëngjesit në Krishtlindje. Unë zakonisht blej croissants nga buke e mia lokale, megjithatë, croissants ngrirë gjithashtu punojnë mirë. Por, nëse je një purist, këtu është se si të bësh croissants nga zeroja .
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 croissants blerë dyqan
- 6 vezë të jashtme të mëdha
- 2 lugë qumësht
- 1/2 lugë çaji kripë deti
- 3 lugë copëtuar chives
- 1 1/2 lugë gjelle gjalpë
- 10 domate me qershi, të ndarë për garniturë
- Kripë extra det për spërkatje
Si ta Bëni
- Ngrohni furrën në një nxehtësi shumë të ulët dhe vendosni biskota në të për të mbajtur të ngrohtë gjatë përgatitjes së vezëve.
- Vërvidhni vezët në një tas me qumësht, kripë dhe qukapik deri sa të thahen - rreth 1 minutë.
- Ngroheni gjalpin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare. Sapo të shkrihet, derdh vezët në tigan dhe le të ulen për rreth 30-40 sekonda ose deri sa të vendosen shumë pak. Duke përdorur një shpatull metalik ose druri, shtyni vezët në qendër, ndërsa pjerrët tiganin për të gatuar copat e thata
- Pushini vezët me butësi me shpatull dhe mbani duke i shtyrë në qendër. Bëni këtë për rreth 1-2 minuta. Vezët duhet të jenë të forta, por të lagura kur t'i hiqni ato nga nxehtësia.
- Hiqni croissants nga furrë dhe vendin në pllaka shërbejnë. Fetë croissants në dy, duke vendosur një pjesë të vezëve në pjesën e poshtme. Replace tops dhe të shërbejë me një anë të domate të freskëta qershi. Sasi e vogël me kripë, nëse dëshironi.
Redaktuar nga Barbara Rolek
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 268 |
| Fat i shëndoshë | 14 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 324 mg |
| sodium | 359 mg |
| karbohidratet | 19 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 19 g |