Muffins ngrohtë, të freskëta boronicë janë të vështirë për të rrahur. Dhe kur yndyra e recetave tradicionale pritet duke përdorur një sasi të vogël të vajrave të këndshme të zemrës, në vend të gjalpë ose margarinë, dhe qumështi pa yndyrë në vend të qumështit të tërë ose 2% është një situatë e favorshme.
Dhallë e ulët yndyrë do të punojë mirë, gjithashtu, siç do të bluberries freskëta apo të ngrira.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota miell me qëllim
- 1/3 filxhan sheqer
- 1 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 1/2 lugë çaji sode buke
- 1/4 lugë çaji kripë
- 1 filxhan qumësht i papërpunuar
- 2 lugë vaj vaji
- 1 vezë të madhe (rrahur lehtë)
- 1 lugë çaji vanilje
- 1 filxhan boronica (të freskëta ose të ngrira)
Si ta Bëni
- Ftohni furrën në 400 F. Mbishni një kavanice me 12 filxhanë me llak me gatim ose linjë me gota letre.
- Në një tas të madh, përziejini së bashku miellin, sheqerin, pluhurin e pjekjes , sode buke dhe kripë.
- Në një tas të vogël të veçantë, kombinoni qumështin, vajin e canola, vezën dhe vaniljen.
- Bëni një pus në qendër të përbërësve të thatë dhe shtoni përzierjen e vezëve të qumështit dhe vajit. Llokoçis derisa të laget.
- Dele në boronica.
- Mbushni gota me kifle 2/3 të plota dhe piqni 18 deri 20 minuta deri sa të artë. Ftohtë në raft tela.
Faktet e të ushqyerit për kokainë: 137 kalori, 26 kalori nga yndyra, 2.9 g yndyrë gjithsej (0.3 g të ngopura), 18 mg kolesterol, 159 mg natriumi, 24.3 g karbohidrate, 0.9 g fibra, 3.5 g proteina.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 198 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 77 mg |
| sodium | 696 mg |
| karbohidratet | 25 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 12 g |