Elderflower Cordial është një pije verore mrekullisht freskuese, por përzemërsisht ka përdorime të tjera dhe bën një recetë të mahnitshme të Elderflower vinaigrette. Përdorni si çdo vinaigrette tjetër për një salcë të shijshme dhe të ëmbël të lehta për sallatat tuaja. Salcë gjithashtu bën një salcë të mirë të lehta për peshkun ose pulën e pjekur.
Kjo me të vërtetë është veshja më e lehtë për të bërë dhe shton një shkëlqim të diellit të verës në shumë pjata.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 120 ml (1/2 filxhan) pluhur lulesh të përzemërt
- 120 ml (1/2 filxhan) vaj ulliri ekstra të virgjër
- 2 tbsp uthull të bardhë
- 2 lugë Dijon mustardë
- 2 lugë mjaltë
Si ta Bëni
- Vendosni të gjithë përbërësit në një kavanoz me vidhos, vidhni në kapak dhe shkundni fuqishëm derisa të gjithë përbërësit të jenë inkorporuar dhe të butë.
- Shërbejeni menjëherë në salatet e gjetheve të foshnjave ose si një salcë në patate të nxehta të reja. Salcë gjithashtu bën një salcë të mirë të lehta për peshkun ose pulën e pjekur.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 68 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 253 mg |
| karbohidratet | 2 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |