Mbushni kuzhinën tuaj me aromën e sezonit të festave kur piqni këtë tortë të shëndetshme me xhenxhefil. Është dritë në yndyrë dhe kalori, e pasur me shije, dhe me lagështi në cilësi. Një katror i kësaj kekse të shëndetshme me xhenxhefil është vetëm 128 kalori, kështu që ju mund të jeni i sigurt që jeni duke shijuar një trajtim pothuajse pa faj . Kur tortë është ftohur, më pëlqen të pluhuroj në majë me një sheqer pak konfeksione.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/4 filxhan miell me qëllim
- 1 lugë gjelle xunkth terren
- 1 tsp kanellë
- 1/2 tsp sode buke
- 1/2 filxhan sheqer
- 1/2 filxhan dhjamë me yndyrë të ulët
- 1/4 copë vaj vaji
- 1/2 filxhan melasë
- 1 vezë, rrahur lehtë
Si ta Bëni
- Furrë ngroh paraprakisht në 350 F. Mbulo një pjatë katror prej 8 inç me pjekje pa gojë.
- Kombinoje miell, xhenxhefil, kanellë dhe sode buke në një tas të vogël.
- Në një tas të madh, llokoçis së bashku sheqerin, dhallë, vajin, melasën dhe vezën. Shto përzierje të miellit me përbërësit e lagur dhe llokoçis mirë.
- Hidheni në pjekje dhe piqni për 25 minuta.
- Pritini në 16 sheshe.
Për katror: Kalorive 128, Kalorive nga Fat 36, Totali i yndyrës 3.9g (ul 0.3g), Kolesteroli 13mg, Natriumi 55mg, Karbohidrat 21.4, Fibra 0.4g, Proteina 1.7g
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 120 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 14 mg |
| sodium | 144 mg |
| karbohidratet | 19 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |