Fshatrat e pjekura janë të lehta dhe të shijshme për të bërë në shtëpi me ose pa një fryer të thellë. Shtresë e thërrmijave të çarafë është i kalitur me barëra dhe një copë çaji chipotle chile për goditje. Shërbejë si një ose entree.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota krisur kripë (grimcuar imët)
- 1/2 lugë çaji pulave erëza
- 1/2 lugë çaji
- kosher kripë
- 1/4 lugë çaji tokë
- chipotle chile pepper (ose cayenne piper)
- 1/4 lugë çaji
- pluhur hudhër
- 1/4 lugë çaji
- rigon
- 1/8 lugë çaji të thata
- kopër farë e keqe
- 2 vezë të mëdha (rrahur lehtë)
- 1 10-ons mund baby gjithë
- molusqe (drenazhuar ose zhytje të freskëta)
- 3 deri në 4 gota vaj badiava (për tiganisje)
Si ta Bëni
- Ngroheni fryerin e thellë në 375 F ose ngrohni 3 inç vaj në një furrë holandeze.
- Masa crumbs cracker, erëza pulave, kripë, piper chipotle, pluhur hudhër, rigon, dhe kopër grurë në një qese të madhe zip-lartë. Hidhni për të kombinuar. Le menjane.
- Llokoçisni vezët në vezët e rrahura. Duke përdorur një lugë me slotted, hiqni një clams pak në një kohë dhe vendin në qese të crumbs cracker herbed. Shkundni në pallto, hiqni zhvatat dhe vendosni në një pjatë. Përsëriteni derisa të gjitha zhuzhat të jenë të veshura.
- Fry çikë në tufa, rreth 30 sekonda, deri në ngjyrë kafe të artë. Kujdesuni që të mos përziheni tiganët ndërsa tiganisni. Drain në peshqir letre dhe të shërbejë të nxehtë si një meze ose entuziazëm.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1967 |
| Fat i shëndoshë | 199 g |
| Fat i ngopur | 35 g |
| Fat i pangopur | 90 g |
| kolesteroli | 247 mg |
| sodium | 1,133 mg |
| karbohidratet | 29 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 21 g |