Këto vezë të shpejta dhe të lehta të fërguara bëhen të veçanta me domate të copëtuar dhe qepë të gjelbra.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 8 vezë të mëdha
- 1/4 filxhan qumësht
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/8 lugë çaji piper
- 2 lugë gjelle gjalpë
- 1 domate të mëdha, copëtuar
- 1 lugë gjelle qepë e gjelbër me feta të hollë
Si ta Bëni
- Në një tas përzierës, mundini vezët, qumështin, kripën dhe piper deri sa të përzihet mirë.
- Shkrihet gjalpi në një tigan mbi nxehtësinë mesatare deri në derdhjen e gjalpit; derdh në përzierje vezë. Ndërsa përzierja fillon për të vendosur në fund dhe anët e tigan, të heqë dhe dele me një shpatull.
- Cook derisa vezët janë pothuajse të vendosur; fish në domate dhe qepë të gjelbër.
- Nxehtësia përmes; të shërbejë menjëherë.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Shiko gjithashtu
- Recipes ngadaltë paketat
- Indeksi kryesor i recetës
- Ushqimi i Ushqimit Jugor
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 170 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 246 mg |
| sodium | 106 mg |
| karbohidratet | 5 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 9 g |