Ky recetë e shpejtë dhe e lehtë maroken çokollatë me çokollatë jep një tortë të butë, të butë, shumë të ngjashme me tortën e ushqimit të Devil. Është një nga të preferuarit e fëmijëve të mi. Përdorni gota matëse konvencionale, ose ndiqni masat tradicionale marokene duke përdorur një tas supë dhe çaj.
Shërbyer plain tortë, ose pluhur me sheqer pluhur.
Çfarë do t'ju nevojitet
- Masat Konvencionale:
- 4 vezë
- 1 3/4 gota sheqer
- 1 filxhan vaj perimesh
- 2 gota miell
- 3/4 filxhan pluhur kakao unsweetened, analizoi
- 4 lugë çaji
- pluhur pjekje
- Kripë 1kpa
- 1 1/4 gota qumësht ose ujë
- 2 lugë çaji vanilje
- Masat tradicionale marokene:
- 4 vezë
- 1 tas të plotë supë me sheqer
- 2/3 tas supë me vaj perimesh
- 1 miell supë të mbushur me miell
- 1 1/2 gota çaji me pluhur kakao pa sheqer, të analizuara
- 2 sachets e pluhur pjekje
- majë e kripës
- 3/4 supë tas me qumësht ose ujë
- 2 sachets e sheqerit vanilje
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën tuaj në 350 ° F (180 ° C). Grease dhe miell një pan 9 "x 12" drejtkëndëshe.
- Me një mikser elektrik, mundi vezët me sheqer dhe vaj deri sa të trasha dhe të butë. Shtoni miellin, pluhurin e kakaos, pluhurin e pjekjes, kripën, qumështin dhe vaniljen. Mundi për një minutë ose dy, derisa qëllimi është shumë i qetë.
- Hidheni qëllimin në sallonin tuaj të përgatitur dhe piqni për rreth 40 minuta, ose vetëm derisa të bëhen testet e tortës. Mos e pi pak. Lejo të ftohet në tigan mbi një raft.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 764 |
| Fat i shëndoshë | 35 g |
| Fat i ngopur | 7 g |
| Fat i pangopur | 21 g |
| kolesteroli | 170 mg |
| sodium | 944 mg |
| karbohidratet | 100 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 13 g |