Shumë e ngjashme me Rrugën Rocky më të njohur, ky recetë e thjeshtë karamele është bërë me sheqer, qumësht, shurup misri, patate të skuqura me çokollatë, arra ose pecans, dhe marshmallows miniaturë.
Më shumë Recipes Fudge
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan sheqer (grimcuar)
- 1/2 filxhan qumësht i avulluar
- 1 lugë gjelle shurup misri drithi
- 1 6-ons paketë patate të skuqura çokollatë (rreth 1 filxhan)
- 1 filxhan arra ose pecans (copëtuar)
- 1 filxhan të marshmallows miniaturë
Si ta Bëni
- Përzier sheqer, qumësht dhe 1 lugë gjelle shurup misri në një tigan të rëndë 2-kuart. Sillni një çiban mbi nxehtësinë mesatare, duke nxitur vazhdimisht. Vazhdoni me valë, duke nxitur shpesh, për 2 minuta.
- Hiqeni nga nxehtësia dhe shtoni patate të skuqura çokollate, nxitje derisa të shkrihet tërësisht . Le të përzierje të ftohtë për 15 minuta.
- Shtoni pecans dhe mini marshmallows.
- Duke përdorur 2 lugë çaji, hidhni karamele në një fletë të madhe të pjekjes të veshur me letër dylli. Chill deri firmë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 321 |
| Fat i shëndoshë | 20 g |
| Fat i ngopur | 7 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 6 mg |
| sodium | 29 mg |
| karbohidratet | 33 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 5 g |