Ky salcë e nxehtë e kokës e bën një sundae fantastike të nxehtë të nxehtë. Shto brownies në krye me krem akullore vanilje dhe ju keni marrë një sundae shijshme brownie.
E bëra këtë salcë pas recetës, dhe doli e trashë dhe e pasur. Nëse e lëshoni atë të ftohtë dhe merr shumë të trasha, ngroheni në mikrovalë ose nxitoni pak ujë.
Kjo e bën një grumbull të madh salcë me çokollatë rreth 3 1/2 deri në 4 gota, por ju mund ta ngrini atë për më vonë. Vendoseni në një enë prej 1 deri në 1 filxhan, ngrini, pastaj ngrohni kur keni nevojë për të.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 gota sheqer (grimcuar)
- 1/2 filxhan sheqer (kafe, i mbushur)
- 3/4 filxhan kakao
- 1/4 miell filxhan (me qëllim të përgjithshëm)
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1 mund / 14 ounces qumësht (avulluar)
- 1 filxhan me ujë
- 2 lugë gjelle gjalpë
- 2 lugë çaji vanilje
Si ta Bëni
1. Kombinoje sheqerin, kakaon, miellin dhe kripën në një tigan.
2. Shto qumësht, ujë dhe gjalpë.
3. Cook rreth ngrohjes mesme, nxitje të vazhdueshme, deri në valë. Vazhdoni të gatuani me një çiban të butë, nxitje, për 5 minuta më shumë.
4. Hiqeni salcën me çokollatë nga nxehtësia, ftoh pak, pastaj llokoçis në vanilje.
5. Shërbyer të ngrohtë ose të ftohtë. Do të shtohet më shumë në ftohje, kështu që shtoni më shumë ujë ose ngrohni në mikrovalë ose në një tigan në stovetop.
Ëmbëlsira të tjera salcat
Thatë çokollatë e thjeshtë me patate të skuqura çokollatë dhe krem
5-Minute salcë me çokollata shtëpi
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 116 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 4 mg |
| sodium | 87 mg |
| karbohidratet | 23 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |